أستغفر الله العظيم ... سبحان الله وبحمده



العودة   منتديات داماس > البوابه الهندسية > شيتات اكسل - Excel Spreadsheets


مواضيع مميزة  


آخر عشرة مواضيع المواضيع النشطة


18-10-2014, 07:49 PM
Eng-Ahmed Alofairi غير متصل
مشرف القسم الهندسي
رقم العضوية: 468249
تاريخ التسجيل: May 2014
المشاركات: 1,270
إعجاب: 484
تلقى 1,027 إعجاب على 337 مشاركة
تلقى دعوات الى: 1192 موضوع
    #1  


حصر الشدة الخشبية


مع أننا مش فاهم حاجه
المصطلحات المصريه جامده أوي ههههه
نقلت الموضوع لعل الإستفاده تصل للآخرين

"برنامج حصر وحساب الشدة الخشبية للأسقف "
ولحساب الشده الخشبيه بطريقه تقريبيه عن طريق استخدام بعض المعادلات :-

عدد القوائم (عروق أو جاكات ) المطلوبه لكامل السقف = 4 × مسطح السقف =4 × 75 = 300عرق
عدد الألواح ( عروق او موسكي ) المطلوبه لتعريق وتطريح كامل السقف =1.33 × مسطح السقف = 1.33×75 = 100 لوح
عدد البرندات(عروق او موسكي ـو مواسير للجاكات) المطلوبه للسقف كامل =1.33 × مسطح السقف =1.33 × 75 = 100 لوح
عدد الواح التطبيق(اللتزانه ) المطلوبه لتطبيق السقف كامل = 3.33 × مسطح السقف =3.33×75=250 لوح
عدد الالواح(اللتزانه ) المطلوبه تجليد لجنبي كمرات السقف كامل = 2× مسطح السقف =2 × 75 = 150 لوح

طيب المتر المكعب خشب فيه كام لوح او كام عرق
بلاش
انا عندي كذا عرق أو كذا لوح دول يطلعم كام متر مكعب خشب
1م3 عروق =1/(0.1 × 0.1 × 3.0 ) =1/ 0.03 = 33.33 عرق
1م3 لتزانه = 1/(0.1 × 0.025 × 3.0 ) = 1/ 0.0075 = 133.33 لوح
1م3 موسكي = 1/( 0.1 × 0.05 × 3.0 ) = 1/0.015 = 66.66 لوح

طيب الكلام ده ايه هو مصدره ؟؟؟!!!!
من الممكن الحساب علي اساس الغالبيه اللي هي طول اللوح أو العرق 3 متر ونحسبها علي اساس المتر المربع الواحد من السقف
طبعا في لوحلتزانه عرض 12 سم عرض & 10 سم عرض ممكن نعتبر العرض 10 سم للتسهيل وكمان فرق 2 سم عن عرض 12 سم ممكن نعتبرهم جزء تعويض عن الهالك

بالنسبه ل التطبيق السقف

مساحه لوح التطبيق الواحد = 0.1 × 3.0= 0.3 م2
عدد الالواح المطلوبه لتطبيق 1 م 2 من السطح = 1/ 0.03 = 3.33 لوح
عدد الواح التطبيق المطلوبه لتطبيق السقف كامل = 75× 3.33= 249.75 =تقريبا 250 لوح
أو بطريقه تانيه
عدد الواح التطبيق المطلوبه لتطبيق السقف كامل = 75/ 0.3 = 250 لوح

ممكن نقول المعادله دي
عدد الواح التطبيق المطلوبه لتطبيق السقف كامل = 3.33 × مسطح السقف

حساب جوانب الكمرات
علي فرض ان مساحه الغرف في المتوسط تقريبا 3.5 م × 3.5 م بمعني انه كل طول 3.5 م.ط يوجد كمره بالسقف
يعني لو عاوز تحسبها

في الاتجاه الطوالي الكمره الواحده تغطي عرض 3.5 م بطول المبني ماعدا البادي والناهي تغطي 3.5 /2
عدد الكمرات في الاتجاه العرضي = ( طول السقف / 3.5 ) +1 والبادي والناهي بكمره واحده يعني نخصم كمره

عدد الكمرات في الاتجاه الطولي التي تغطي شريحه عرضها 3.5 = ( عرض السقف / 3.5 )
طبعا طول الكمرات في الاتجاه الطولي = طول السقف

عدد الكمرات في الاتجاه العرضي التي تغطي شريحه عرضها 3.5 = ( طول السقف / 3.5 )
طبعا طول الكمرات في الاتجاه العرضي = عرض السقف

أطوال الكمرات الطوليه والعرضيه التي تغطي شريحه عرضها 3.5
= ( عرض السقف / 3.5 ) × طول السقف + ( طول السقف / 3.5 ) × عرض السقف
= ( طول السقف × عرض السقف + عرض السقف × طول السقف ) / عرض الشريحه المتوسطه
=2×مساحه السقف /3.5 = 2*75/3.5 = 42.85 متر طولي تقريبا 43 متر طولي

علي فرض عمق الكمره 60سم وشيل منهم 10 سم سمك السقف يعني سقوط الكمره 50 سم علي فرض ان شغال ب لوح سمك 10 سم يعني المتر الطولي للكمره يحتاج 5 الواح لتزانه للجنب الواحد والجنبين عاوز 10 لوح

عدد الالواح المطلوبه لجنبي للكمره الواحده = 10الواح

عدد الالواح المطلوبه لجنبي كمرات السقف كامل = عدد الالواح المطلوبه لجنبي للكمره الواحده × أطوال الكمرات الطوليه والعرضيه لكامل السقف / طول لوح اللتزانه
= 10 × 43 / 3 = 143 لوح لتزانه تقريبا 150 لوح

يعني ممكن نقول المعادله دي

عدد الالواح المطلوبه لجنبي كمرات السقف كامل =( 2×مساحه السقف / متوسط عرض الشريحه) × ( عدد الالواح المطلوبه لجنبي للكمره الواحده / طول لوح اللتزانه)
طيب للتقريب

عدد الالواح المطلوبه لجنبي كمرات السقف كامل = 2× مسطح السقف

بالنسبه للقوائم الراسيه عروق او جاكات معدنيه بالعدد

القائم الراسي يوضع كل 0.5 مترالي 0.75 متر طولي في الاتجاهين يعني العرق بيشيل 0.25 م2 علي فرض كل 0.5 م
عدد القوائم المطلوبه لكل 1 م2 = 1/ (0.5*0.5) = 4 قوائم
عدد القوائم المطلوبه لكامل السقف = 75 × 4 = 300 قائم
أو بطريقه تانيه
عدد القوائم المطلوبه لكامل السقف =75 / (0.5*0.5) = 300 قائم

يعني ممكن نقول المعادله دي
عدد القوائم المطلوبه لكامل السقف = 4 × مسطح السقف

بالنسبه للتطاريح أو العراقات (العروق الافقيه او الموسكي أو التزانه علي سيفها)
يتم حسابها مره تم يتم مضاعفتها (مره للتعريق ومره للتطريح)
بالنسبه للتعريق يتم الرص كل 0.5 متر او المسافه التي تم عملها للقوائم الراسيه اطوال الموسكي 3 متر او 4 متر بفرص انها 3 متر
لوح الموسكي أو التعريق الواحد يغطي مساحه = 0.5 × 3 = 1.5 م 2
عدد ألواح الموسكي المطلوب لتعريق 1 م2 = 1 / 1.5 = 0.667 لوح
عدد الواح الموسكي المطلوبه لتعريق كامل السقف = 75 × 0.667 = 50 لوح او عرق
أو بطريقه تانيه
عدد الواح الموسكي المطلوبه لتعريق كامل السقف =75 / (0.5 × 3 ) = 50 لوح أو عرق
وكمان
عدد الواح الموسكي المطلوبه لتطريح كامل السقف = عدد الواح الموسكي المطلوبه لتعريق كامل السقف =50 لوح أو عرق

يبقي
عدد الألواح المطلوبه لتعريق وتطريح كامل السقف = 2 × 50 = 100 لوح أو عرق

يعني ممكن نقول المعادله دي
عدد الألواح المطلوبه لتعريق وتطريح كامل السقف =1.33 × مسطح السقف

بالنسبه ل البرندات

عدد صفوف القوائم في الاتجاه الطولي = عرض السقف / المسافه بين القوائم = العرض /0.5 = 2× العرض
طول البرندات لصفوف القوائم في الاتجاه الطولي = طول السقف
مجموع أطوال البرندات في صفوف القوائم في الاتجاه الطولي = العدد × الطول = 2× العرض × الطول = 2 × المساحه

عدد صفوف القوائم في الاتجاه العرضي = طول السقف / المسافه بين القوائم = الطول / 0.5 = 2×الطول
طول البرندات لصفوف القوائم في الاتجاه العرضي = عرض السقف
مجموع أطوال البرندات في صفوف القوائم في الاتجاه العرضي = العدد × العرض = 2× الطول × العرض = 2 × المساحه

بفرض ان طول البرنده العرق اوالموسكي = 3.00 متر
عدد البرندات المطلوبه للسقف = 2 × 2× مساحه السقف / طول البرنده = 4×75/3 = 1.33 ×75 = 99.75 = تقريبا 100 برنده

يعني ممكن نقول المعادله دي
عدد البرندات المطلوبه للسقف كامل =1.33 × مسطح السقف


من الاخر تقريبا

عدد القوائم (عروق أو جاكات ) المطلوبه لكامل السقف = 4 × مسطح السقف =4 × 75 = 300عرق
عدد الألواح ( عروق او موسكي ) المطلوبه لتعريق وتطريح كامل السقف =1.33 × مسطح السقف = 1.33×75 = 100 لوح
عدد البرندات(عروق او موسكي ـو مواسير للجاكات) المطلوبه للسقف كامل =1.33 × مسطح السقف =1.33 × 75 = 100 لوح
عدد الواح التطبيق(اللتزانه ) المطلوبه لتطبيق السقف كامل = 3.33 × مسطح السقف =3.33×75=250 لوح
عدد الالواح(اللتزانه ) المطلوبه تجليد لجنبي كمرات السقف كامل = 2× مسطح السقف =2 × 75 = 150 لوح

طيب المتر المكعب خشب فيه كام لوح او كام عرق
بلاش
انا عندي كذا عرق أو كذا لوح دول يطلعم كام متر مكعب خشب
1م3 عروق =1/(0.1 × 0.1 × 3.0 ) =1/ 0.03 = 33.33 عرق
1م3 لتزانه = 1/(0.1 × 0.025 × 3.0 ) = 1/ 0.0075 = 133.33 لوح
1م3 موسكي = 1/( 0.1 × 0.05 × 3.0 ) = 1/0.015 = 66.66 لوح

للتحميل


http://www.4shared.com/get/TbtC559c/06____.html

او
رابط مباشر من سرفر البوابة للاعضاء فقط


http://mediafire.com/download/02/003/06.rar

Sponsors







عليك أن تزرع ثم تمضي في طريقك ، و لا يهمك من سيحصد
نادر الدخول
دعواتكم

المواضيع المشابهه
الموضوع كاتب الموضوع المنتدى مشاركات آخر مشاركة
فحص واستلام الشدة الخشبية للاساسات mzizoo كتب هندسة مدني, معماري, ميكانيك وغيرهم 2 15-04-2015 03:41 PM
فرشاة الأسنان والملاعق الخشبية تمثل خطر على الصحة ..!! شروق الامل الطب البشري - العلاج بالأدوية و الأعشاب الطبية 9 10-03-2014 01:09 PM
النيابة الحسبية اكيد انت فى مصر مُسْتَشارُكَ القّانُونيْ 2 19-03-2011 03:31 AM
مفروشات الحدائق الخشبية الوكالة أثاث جديد - بيع وشراء الأثاث والمفروشات والموبيليا 1 10-10-2010 07:52 PM
المجالس الحسبية ميغو12 مُسْتَشارُكَ القّانُونيْ 2 24-07-2010 09:56 PM
19-10-2014, 02:35 PM
raedms متصل
VIP
رقم العضوية: 81535
تاريخ التسجيل: May 2007
المشاركات: 23,873
إعجاب: 617
تلقى 4,072 إعجاب على 709 مشاركة
تلقى دعوات الى: 1294 موضوع
    #4  
جزاكَ الله خيراً أخي الكريم


سبحان الله وبحمده سبحان الله العظيم


17-12-2014, 04:37 PM
alkonaini غير متصل
عضو فعال
رقم العضوية: 150728
تاريخ التسجيل: Aug 2008
المشاركات: 117
إعجاب: 67
تلقى 6 إعجاب على 5 مشاركة
تلقى دعوات الى: 109 موضوع
    #6  
شكراً على هذه الاضافة القيمة وجعاها الله في ميزان حسناتك.


18-05-2017, 11:55 PM
ca.engcon غير متصل
عضو جديد
رقم العضوية: 691964
تاريخ التسجيل: Nov 2015
المشاركات: 10
إعجاب: 0
تلقى 0 إعجاب على 0 مشاركة
تلقى دعوات الى: 0 موضوع
    #7  
برنامج روعة تسلم ياهندسة

25-05-2017, 01:51 AM
eng.zeky غير متصل
عضو فعال
رقم العضوية: 843958
تاريخ التسجيل: Oct 2016
المشاركات: 56
إعجاب: 0
تلقى إعجاب 1 على مشاركة واحدة
تلقى دعوات الى: 0 موضوع
    #8  
جزاكَ الله خيراً

 


حصر الشدة الخشبية

English

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
The owner and operator of the site is not responsible for the availability of, or any content provided.
Topics that are written in the site reflect the opinion of the author.
جميع ما يُطرح من مواضيع ومشاركات تعبر عن رأي كاتبها ولا تعبر عن رأي مالك الموقع أو الإدارة بأي حال من الأحوال.