as_dmx2000

عضو جديد
#1

لو سمحت انا تزوجت فى 9/2010 ووالدى توفى فى 7/2011 وانا كنت قاعد فى شقة تانية وقت الزواج ولكن وقت وفاة الوالد فى الفترة دى كنت موجود مع والدى ووالدتى ... المهم بعد وفاة الاب الام ظلت فى الشقة وانا كنت بروح وباجى عليها وشبه قاعد معاها لحد 12/2013 حدث خلافات بينى وبين زوجتى ومن هذا التاريخ وانا مقيم مع والدتى الى ان انفصلت عن زوجتى فى 1/2015 وتوفت والدتى فى 10/2015 وانا كل دا مقيم مع والدتى عادى جدا ...... والشقة اللى كنت مأجرها 59 سنة علشان اتجوز فيها طليقتى اخدتها بحكم تمكين لانها حاضنة ...... وانا مقيم فى شقة والدى الاصلية وناوى ان شاء الله اتجوز فيها

فهل وضعى القانونى سليم من حيث امتداد عقد الايجار ليا ؟ وزواجى فيها ؟ علما بان عقد الايجار هو ايجار قديم مشاهرة يعنى

طمنونى الله يخليكم ( وشكرا )
 

gamal gamal

محامى ومستشار قانوني
#2
عليكم السلام

العبرة في أحقيتك بالامتداد القانونى من عدمه
هى بكونك مقيم اقامة دائمة مع الوالد قبل وفاته بسنة كاملة
من عدمه ...... وعلى كلامك لم تكن اقامتك اقامة كاملة عند
وفاة الأب ( المستأجر الأصلى ) لذا فوجودك بالشقة من عدمه
سيفصل فيها القاضى إن رفع المالك عليك دعوى طرد ...
 

as_dmx2000

عضو جديد
#3
"مفاد نص الفقرة الأولى من المادة 29 من القانون 49 لسنه 1977- وعلى ما جرى به قضاء محكمة النقض - أنه يكفى لكي يتمتع أي من هؤلاء بميزة الامتداد القانوني لعقد الإيجار أن تثبت له إقامة مع المستأجر بالعين المؤجرة، أيا كانت مدتها وأيا كانت بدايتها بشرط أن تستمر حتى تاريخ الوفاة أو الترك". (نقض مدني في الطعن رقم 3025 لسنة 59 قضائية – جلسة 27/3/1994 مجموعة المكتب الفني – السنة 45 – صـ 561).
- الإقامة اللاحقة حق وليس واجب:
علماً بأنه لا يُشترط الإقامة اللاحقة للوفاة للمُستفيدين من حكم المادة 29/1 لأن الانتفاع بالعين المؤجرة حق لهم وليس واجباً عليهم. حيث أنه من المُقرر في قضاء النقض أن: "مفاد نص المادة 29/1 من القانون 49 لسنة 1977 يدل على أن الإقامة التي يُعتد بها لامتداد العقد لصالح المذكورين من أقارب المُستأجر هي الإقامة المُستقرة مع المُستأجر والممتدة لحين وفاته أو تركه السكن دون اشتراط إقامة لاحقة، فإذا ما توافرت الإقامة بشروطها على النحو المُتقدم أضحى من امتد إليه العقد مستأجراً أصلياً بحكم القانون الذي أوجب على المُؤجر في الفقرة الأخيرة من المادة المذكورة تحرير عقد إيجار له ولا إلزام عليه من بعد أن يُقيم بالعين المُؤجرة إذ أن انتفاعه بها حق له وليس واجباً عليه". (نقض مدني في الطعن رقم 473 لسنة 52 قضائية – جلسة 30/1/1989).

طب ايه المقصود من المواد دى يا استاذ جمال ؟ ... وانا اصلا الابن الوحيد لاهلى وكان والدى مريض .... ولما كنت متجوز مكنتش بقعد كتير فى الشقة لان كنت واخد شقة اهلى بمثابة اقامة اكثر من الشقة اللى اتجوزت فيها ....... يعنى انا كنت دائم التردد على والدى علشان مينفعش اسيبه لوحده وامى مش هتعرف تساعده قدى .. المهم انى كنت باجى وبقعد بالشهر وهكذا وممكن ارجع الشقة التانية شهر وارجع تانى ..... لحد اخر اربع شهور قبل وفاة الوالد كنت مقيم معه اقامة دائمة مستمرة حتى توفاه الله ... وكنت وقتها انا وامى موجودين بالشقة

فهل كدا برضو ميمتدش ليا عقد الايجار ؟؟؟
 

gamal gamal

محامى ومستشار قانوني
#4
المهم أن نسة الاقامة تكون متوافرة
وقت الوفاة .....
لذا قلت لك أنه عند الخلاف سيفصل فيها
القاضى ........ وبالتوفيق
 

أعلى